МІСЬКИЙ КОМУНАЛЬНИЙ ПОЗАШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
ЦЕНТР ДИТЯЧОЇ ТВОРЧОСТІ «НАДІЯ»
КОНСПЕКТ
ВІДКРИТОГО ІНТЕГРОВАНОГО ЗАНЯТТЯ
З ХУДОЖНО - ЕСТЕТИЧНОГО НАПРЯМУ
З ХУДОЖНО - ЕСТЕТИЧНОГО НАПРЯМУ
«ОЙ , ЛЯЛЯ МОЯ ГАРНАЯ, ТА У ВІНОК ВБРАНА!»
Керівники гуртка : Баранова Г.О. – гурток індивідуальна група гуртка «ЛЯЛЬКА-МОТАНКА»
Корольова Л. Л.- гурток «Бісероплетіння»
м. Першотравенськ
2020 р.
Конспект інтегрованого заняття
Тема: «ОЙ , ЛЯЛЯ МОЯ ГАРНАЯ, ТА У ВІНОК ВБРАНА!»
Мета:
Навчальна: закріпити знання про різні види ляльок, якими гралися їхні пращури; про ляльку-мотанку, як іграшку та оберіг; поглибити знання про український вінок , вчити виготовляти віночки різних форм та з різного матеріалу.
Розвиваюча: розвивати творчу та пізнавальну активність, загальні та спеціальні здібності, уміння аналізувати, здійснювати самоконтроль.
Виховна: виховувати у дітей бережливе ставлення, любов до традицій та обрядів рідного краю; до родини, сім’ї, стимулювати бажання працювати над своїм завданням.
Обладнання: Ілюстрації ляльок-мотанок, кросворд картки, схема виготовлення віночка, квіти, бісер, тоненький дріт, стрічки, готові ляльки–мотанки, ножиці, клей, презентація.
Тип заняття: інтегрований - лялька–мотанка- керівник гуртка Баранова Г.О. , бісероплетіння - керівник гуртка Корольова Л.Л.
Форма заняття: групова
Методи: демонстрація, пояснення, розповідь, бесіда, вправи.
Перебіг заняття
1.Організаційна частина: Перевірка готовності до заняття.
1 . керівник гуртка Добрий день! Всі готові?
Сьогодні діти у нас відбудеться незвичайне заняття. Ми - інд.група гуртка «Лялька-мотанка» будемо працювати з дітьми гуртка бісероплетіння та їх керівником Людмилою Леонідівною Корльовою.
Тема нашого заняття - «ОЙ , ЛЯЛЯ МОЯ ГАРНАЯ, ТА У ВІНОК ВБРАНА!»
Ми закріпимо знання про різні види ляльок, якими гралися наші пращури; про ляльку-мотанку, як іграшку та оберіг, ви більш детально узнаєте про український вінок, будете вчитись виготовляти віночки різних форм та з різного матеріалу.
Почнемо наше заняття. Сьогодні діти ми з вами пригадаємо старовинні ляльки наших пращурів, якими гралися бабусі, дідусі.
Що ж це за лялька? Так, це лялька–мотанка.
Подорож у бабусине дитинство
- Раніше, коли моя бабуся була маленька, у далекі минулі часи, все було по іншому. Готових іграшок ніхто не купував, бо і крамниць таких не було.
- Я розповім вам як було раніше, як зростали діти, як розважались, грались, робили собі іграшки.
У бабусиній сільській хаті було гарно і затишно. На стінах висіли рушники, у намиснику стояв глиняний посуд . В хаті булла розмальована піч. Для чого вона була? В ній готували їжу, вона обігрівала хату, на ній спали діти. Коли дитина була маленька бабуся чи мама скручували для неї з якоїсь старої хустки ляльку. Вона дуже нагадувала дитинку. Як грались з такою лялькою? Її не можна було ні купати, ні одягати, її просто носили і колихали. Захоче дівчинка розмотати свою донечку, почне розв’язувати мотузочки, а виявляється, що ні рученят , ні ніжок у ляльки немає, і розмотана вона перетворюється на велику хустку.
Лялька, супроводжувала дитину з самого народження. Гралися нею всі діти. Коли діти були малі ляльки робили їм бабусі чи мами, а коли підростали, то ляльку могли зробити самі.
II. Актуалізація опорних знань
Старовині ляльки - мотанки. Як ви вважаєте, скільки їм років? З чого ляльки робили? Чи всі ляльки були однакові ? Для чого вони робилися? Для якого вжитку були ляльки ?(були ляльки ігрові, оберегові, обрядові)
Мозковий штурм
Давайте зараз трішечки роздивимося ляльки . Перед вами картинки ляльок-мотанок потрібно вибрати ляльки іграшки, ляльки обереги, ляльки обрядові. Що за ляльки ,як їх використовували та для чого?
Діти розкладаючи відповідають
Ляльки бувають ігрові - немовля, коник, пташка, зайчик на пальчик, лялька-обручка, метелик. Ними гралися діти.
Ляльки бувають оберегові: оберігають людину від небезпеки, хвороби, сварки. Такі ляльки мами виготовляли для своїх дітей, у ляльки впліталися цілющі трави, граючись, дитина вдихала ці трави і була здоровою.
Лялька «Кувадка» - оберіг для немовляти.
Лялька «Десятиручка» - десять ручок допомагали молодій господині по господарству. Її дарувала мама донечці, коли та виходила заміж.
Лялька «Ведучка» – це образ жінки з дитиною. Особливість Ведучки: руки матері і дитини- одне ціле.
Лялька «Мама з дитинкою» оберіг матері і дитини, щоб була здорова вся сім’я.
Лялька «Берегиня», «Оранта» - оберігала весь рід .
Лялька «Господиня» - слідкувала за господарством, щоб усі були ситі, вдягнені, у хаті чисто.
Ляльки «Нерозлучники» - дарувалися на весілля, щоб молода пара завжди була разом.
Лялька «Доля» - оберіг дівочої та жіночої долі, чим довше коса, тим довге життя
Лялька «Подорожниця» - оберіг для мандрівника.
Лялька «Янгол» - оберіг людської душі, життя.
Обрядові ляльки: робили для обрядів - зустрічі весни, на жнива, зимові свята
Лялька «Наречена» - весільна та на сватівство
Лялька «На вдале заміжжя» - дівчина мріяла та загадувала образ свого нареченого.
Лялька «Веснянка» - робили та закликали весну.
Лялька «Морена» - робили на масляну, палили та проводжали зиму.
Лялька «Великодня голубка» - робили на Великдень, у основі ляльки було розписане яйце, дарували близьким людям.
Композиція лялечок–мотанок «Різдвяний вертеп» - робили до різдвяних свят.
III.Мотивація навчальної діяльності
Більш складніші ляльки мали вбрання – одяг .
У кожному регіоні нашої України ляльки-мотанки вдягали за звичаями свого краю. Тобто, яке вбрання носили самі так і вдягали лялю. Подивіться, яке вбрання носили українці.
(презентація - одяг українців за регіонами)
Ось і ми з вами вдягаємо лялечок за звичаями свого краю.
Сьогодні ми з вами продовжуємо роботу над лялькою-мотанкою «Наречена». Ми з вами пошили, вдягли одяг. Що потрібно ще зробити для неї? Так, вінок.
2. керівник гуртка - Віночок у житті українського народу - це і елемент одягу, і оздоба, і символ. Символ нескінченності життя.
А зараз попрацюймо та вирішимо кросворд, ви повинні відгадати закодоване слово. Робота у командах (гра «Хто швидше» відгадати кросворд - завдання для команд)
Кросворд «Віночок»
1. Ростуть в житі
2. Перша весняна квітка
3. Чоловіча квітка
4. Квітка, в якої жовті очі й білі вії
5. Їх ще називають жовтяками
6. Квітка з колючками на стеблі
7. Жовта квітка, яка потім стає білою кулькою і летить за вітром.
2. Перша весняна квітка
3. Чоловіча квітка
4. Квітка, в якої жовті очі й білі вії
5. Їх ще називають жовтяками
6. Квітка з колючками на стеблі
7. Жовта квітка, яка потім стає білою кулькою і летить за вітром.
о
|
л
|
о
|
ш
|
к
|
и
| |||||||
п
|
д
|
с
|
н
|
і
|
ж
|
н
|
и
|
к
| ||||
а
|
р
|
ц
|
и
|
с
| ||||||||
р
|
м
|
а
|
ш
|
к
|
а
| |||||||
о
|
р
|
н
|
о
|
б
|
р
|
и
|
в
|
ц
|
і
| |||
т
|
р
|
я
|
н
|
д
|
а
| |||||||
у
|
л
|
ь
|
б
|
а
|
б
|
а
|
Так ви добре справилися з завданням.
У народі кажуть: "Тримай хатиночку, як у віночку","Хто вміє віночок вити, той уміє життя любити"
Віночок був прикрасою та оберегом для дівчини.
(Презентація про вінок)
IV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1.керівник гуртка - Жодного звичаю, жодного обряду в нашого народу без віночка немає. Сьогодні ми звернемось до традицій всіх україночок — плести віночки. Віночок завжди був окрасою голівок дівчат, і кожна виплітала його так майстерно, щоб він був їй до лиця і підкреслював дівочу вроду.
- Давайте зараз побудуємо свій віночок (керівник гуртка пропонує скласти вінок з квітів)
Квіти-символи, які традиційно вплітають у вінок: Скласти віночок з квітів (кожна дитина прикріплює квітку і говорить символ квітки.
· мак — краса та молодості;
· ромашка — символ вірності і кохання;
· волошки— символ людяності;
· калина — краса та дівоча врода;
· безсмертник — символ здоров’я, загоює виразки і рани;
· польовий дзвіночок — символ вдячності.
· троянда – символ любові
· ружа – символ надії
· мальва –символ віри
· чорнобривці – символ дівочої долі
А зараз розглянемо декілька віночків. Керівник гуртка - 1.(показ ілюстрації про форми віночків) .Віночків було багато різних видів: бувають одноярусні, двоярусні –Чубаті (Дніпропетровщина, Поділля)
2 керівник гуртка .- Щоб розпочати роботу на виготовленням віночків, треба знати правила безпеки з інструментами та матеріалами.
Техніка безпеки під час роботи з ножицями, клеєм :
· Під час роботи тримати ножиці тільки над столом.
· Передавати інструменти тупою частиною вперед
· Не відволікати розмовами товаришів
· Не ходити з ножицями в руках по майстерні.
· Обережно працювати з клеєм, наносити клей на виріб шпажкою.
V. Виконання практичного завдання
Самостійна робота
Керівник гуртка-1.
Зараз приступаємо до виготовлення віночка для лялечки. Віночки для лялечок ми робимо стилізовані, тобто приблизно до реальних.
У давні часи робили віночки і з штучних квітів, вісково - паперових квітів . А для лялечок можна зробити віночок з виготовлених з штучних квітів та бісеру. Форма роботи (бригадна ланка)
керівник гуртка -2.Віночок з бісеру. Квіти, які ми використаємо це – мак, ромашка, калина.
Квітка з бісеру виготовляється шляхом нанизування бісеру на проволоку та формування пелюстки та з пелюсток квітки. Будемо робити одноярусний віночок.
1.керівник гуртка -А ви, дівчатка, вибрали які віночки будете робити своїм лялям? (одноярусний і вінок шнур.) Квіти будемо використовувати – троянду, калину, ружу.
Нагадую: Вінок одноярусний – компонувати квіти за кольором намотуючи на основну тоненького дроту.
Позаду вінка прикріплюємо стрічки. Вінок шнур – пов’язуємо стрічку червоного кольору навколо голови закріплюючи ззаду, а з обох боків прикріплюємо квіти.
Український вінок, окрім безлічі квітів, обов'язково мав бути прикрашений стрічками.
Українці вірили в силу стрічок. Стрічки берегли волосся від чужих очей. Стрічки відмірювали за довжиною дівочої коси, стрічку відрізали трошки нижче коси, щоб її сховати. (стрічки: жовта, червона, синя, фіолетова, зелена, помаранчева, коричнева, орнаментальна).
(У процесі роботи лине музика релакс).
Руханка «Чарівна україночка»
Ти квіточка, я квіточка, гарна україночка.
У віночок квітка вплетена, стала берегинею( повтор з рухами 2 рази)
Керівник гуртка -1. (Розповідь керівника гуртка під час виготовлення дітьми віночків )
Починали носити віночок дівчата з трьох років.
Перший — для трирічної дівчинки плела мама, вимочувала у росах, коли на небі сонце зійде.
І купала його в росах сім днів, а тоді до скрині клала. У віночок вплітала чорнобривці, незабудки, барвінок, ромашки.
У чотири рочки плели інший віночок. Усі кінчики пелюсток вже були розсічені, доплітався безсмертник, листочки яблуні.
Для шестирічної доньки у вінок вплітали мак, що давав сон та беріг думку; крім того, вплітали й волошку.
Для семирічної дівчинки плели вінок з семи квіточок.
Для семирічної дівчинки плели вінок з семи квіточок.
І вперше квіт яблуні вплітали. У центрі було гроно калини — символ краси дівочої, далі — квітки незабудки, барвінку, любистку, чорнобривців чи нагідок, безсмертника.
VI. Узагальнення та систематизація знань
1 . Керівник гуртка - І так протягом заняття ми виконали до кінця ляльку-мотанку «Наречена». До якого виду вона відноситься ?
Лялька «Наречена» - лялька обрядова та оберіг дівочої вроди.
Мі плели віночки для лялі . Які віночки бувають? Які квіти вплітали у віночки?
Діти будь ласка покажіть свої лялі. Ви можете надати своїй лялі ім’я.
(Діти називають свою, лялю і трішки розповідають про неї).
VI. Підсумок заняття
Сьогодні ми плели віночки з квітами для лялі Наречена.
«Заплету віночок, заплету шовковий,
На щастя, на долю, на чорнії брови. …..»
Українська лялька-мотанка - це символ любові до родини, до традицій та обрядів нашого народу, який несе від покоління до покоління бажання щасливої долі, гарного життя, віру у добре майбутнє людства.
На щастя, на долю, на чорнії брови. …..»
Українська лялька-мотанка - це символ любові до родини, до традицій та обрядів нашого народу, який несе від покоління до покоління бажання щасливої долі, гарного життя, віру у добре майбутнє людства.
(діти дарують гостям невеличкі сувеніри лялечок)
Добру лялю з радістю тримаю, гарних вихованок я з радістю вітаю.
Ви дівчата справжні майстрині.
(керівник пропонує зробити виставку лялечок).
На цьому заняття закінчено.
План проведення заняття
№З/П
|
Етап
|
Зміст етапу
|
Прийоми навчання
|
Обладнання
|
Тривалість
|
Результат
|
I
|
Організаційна частина
|
Вітання коротке налаштування на роботу.Розподіл на 2 групи.
|
Вступне слово керівника гуртка -1.
|
2 хв
| ||
II
|
Актуалізація опорних знань
|
Розв’язування завдань
з попередньої
теми Мозковий штурм
|
Групова робота з завданнями
|
Картки з ляльками –мотанками та розподіл на ігрові . оберегові , обрядові.
Показ презентації - одяг українців за регіонами)
|
9хв.
| |
III
|
Мотивація навчальної діяльності
|
Виклад інформації.Оголошення завдань заняття
|
1. Слово керівника гуртка-1.
Слово керівника гуртка -2
1.гра «Хто швидше» відгадати кросворд - завдання для команд
2.Презентація про вінок
|
картки кросворди про вінок
показ
Презентації про вінок
|
9хв
| |
IV
|
Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
|
Розкриття теми
|
Слово керівника-1
1.Вправа «Скласти вінок з квітів»
2. показ ілюстрації про форми віночків
Слово керівник-2
|
Картонне коло, ілюстрації квітів .
показ ілюстрацій
про форми віночків
ТБ на занятті.
|
10
хв
| |
V
|
Виконання практичного завдання
|
Робота по виготовленню віночків для ляльки-мотанки «Наречена»
|
Самостійна
Робота -
Форма роботи (бригадна ланка)
фізхвилинка
|
Штучні квіти, квіти з бісеру дріт. Стрічки. Клей .
фізхвилинка
«Чарівна україночка»
Ти квіточка, я квіточка, гарна україночка.
У віночок квітка вплетена, стала берегинею
|
53 хв.
| |
VI
|
Узагальнення та систематизація знань
|
Узагальнюючі питання : про вид ляльки –мотанки , про види віночків , про квіти у вінку.
|
2.керівник гуртка. Словесний прийом( « Незакінчені речення)-
|
Картки з завданням
|
4 хв.
| |
IIV
|
Підбиття підсумків.
|
«Заплету віночок, заплету шовковий,
На щастя, на долю, на чорнії брови. …..» |
1 керівник гуртка
Заключне слово .
|
Виставка робіт гуртківців . подарунки присутнім.
|
3хв
| |
Ляльки- ігрові . обрядові . оберегові.
| ||||||
1На які види поділялись ляльки?
| ||||||
2. Про які форми вінків ви узнали.
|
Одно ярусні , двоярусні, вінок шнур , вінок чільце . вінок чубатий
| |||||
3. скільки квіточок впліталось у вінок ? Чим являвся вінок для дівчини?
|
-12 квіточок
- оберегом
| |||||
4 . Якого кольору стрічки були у вінку.
|
· світло-коричневий — земля–годувальниця,
· жовтий — сонце;
· світло-зелений й темно-зелений — молодість, краса;
· голубий і синій — символ неба і води, які додають сили і здоров’я;
· жовтогарячий — хліб;
· фіолетовий — символ мудрості;
· малиновий — символ душевності і щирості;
· рожева — символ достатку;
· білий – пам'ять про померлих.
|
-